Ohlédnutí za Skialpovým závodem O dřevěného Krakonoše

Podporujeme

15. 3. 2023

Počasí si s námi hrálo do poslední chvíle. Nakonec nám pán hor Krakonoš přinesl dost sněhu na to, abychom odstartovali na vrchol Lysé hory. Jak to letos bylo.

Příroda hrála opět prim při plánování 23. ročníku skialpinistického závodu O dřevěného Krakonoše, který se uskutečnil v sobotu 28. ledna 2023. Tolik oblíbené sjezdy a výstupy ve volném terénu, které jsou pro tento závod typické, musely být letos omezeny.

Počasí měnilo trasu

Závodníci do poslední chvíle nevěděli, kudy povede jejich trať. Dozvěděli se to až na místě při registraci do závodu. Důvodem byl vývoj počasí poslední týden před závodem. Nakonec sám pán hor, Krakonoš, dovolil vyznačit tratě na svazích Lysé hory a v okolí horské chaty Dvoračky. Součástí závodu byl i tentokrát Hudy Český pohár ve skialpinismu 2023. Závod, který se každoročně pořádá v Rokytnici v Krkonoších.

Tratě byly sice zkrácené, ale na atraktivitě závodu to znát nebylo. Skialpinisté měli opět možnost vybrat si z pěti tras. Ty byly odstupňované podle vzdálenosti a převýšení.

Součástí byla Závodní trať vhodná pro děti

Důležitou součástí závodu je vyznačení trasy, která je vhodná i pro děti. Dětská trať vedla po červené sjezdovce na “Harrachovskou cestu” a po modré sjezdovce do cíle u chaty Akuma. Organizátoři se totiž snaží rozšířit tento krásný sport mezi děti a mládež. Naopak nejdelší trasa vedla od startu u spodní stanice lanovky Lysá hora hned dvakrát na Lysou horu, na Zadní Plech a další výstup a sjezd byl v okolí Dvoraček.

Špička českého skialpinismu

Do Rokytnice přijela špička českého skialpinismu a tak bylo zajímavé sledovat dění na předních pozicích tratě A. První místo si stylem start - cíl zkušeně podržel závodník ze Skialp Dolní Morava - Dynafit Jakub Fabián. Svůj náskok udržel až do cíle a stal se tak osmým držitelem sošky dřevěného Krakonoše v historii závodu. Na druhém místě závod dokončil Pavel Skalický ze Skialp Dolní Morava a třetí dorazil Radoslav “Radar” Groh z HS Špindlerův Mlýn.

Mezi ženami byla na trati B nejrychlejší Tereza Rudolfová Montura / Hagan, druhé místo vybojovala Johana Macková z Dynafitu a stupně vítězů uzavírá Lenka Erlebachová z RK Evropa. V rámci Hudy Českého poháru ve skialpinismu bylo vyhlášeno celkem deset kategorií. Organizátoři se snaží zapojit také širokou veřejnost, proto vyhlašují dalších šest kategorií pro hobíky! Letos se závodu zúčastnilo 115 závodníků.

Český pohár ve skialpinismu přidává ještě jeden závod

Na poslední chvíli se organizátoři rozhodli uspořádat ještě jeden závod Hudy Českého poháru ve skialpinismu 2023. Je to náhrada za zrušený závod v Beskydech a uskuteční se 25. 2. 2023 v Rokytnici nad Jizerou. Bude to skialpinistický sprint. Tato disciplína se poprvé objeví i v rámci zimních olympijských her v roce 2026! Podrobnosti o plánované akci na www.krakonos.cz.

Poděkování

Díky ochotě vedení Skiareálu Spartak Rokytnice a.s. se organizátorům podařilo vytvořit příjemné zázemí pro všechny závodníky v jedné z garáží skiareálu. Díky profesionální časomíře Stopni to s.r.o. byly výsledné časy ihned k dispozici na internetu a hlavně bez komplikací. A díky partnerům letošního ročníku byli závodníci obdarováni hodnotnými věcnými cenami. Partnery závodu byly firmy Rock Point, Hannah, Dynafit, Singing Rock a Camp. Další poděkování míří k Českému horolezeckému svazu, Městu Rokytnice nad Jizerou a firmě Radioking Janské Lázně. Partnerům děkujeme za podporu a vítězům blahopřejeme.

text: Honza Doubek, spoluorganizátor akce